| De glade træneres beretning fra Tårnby Games |
Lørdag morgen var vi en lille gruppe af forældre, børn og trænere, som mødte meget tidligt op på Tårnby stadion, men det hele blev taget med et smil.
Vi brugte langt tid på at sætte FIF´s banner op, så hele stadion kunne se hvor FIF holdt til!
Den første der skulle i ilden var Marie på 60 m hæk. Hun var rigtig nervøs, men fik passeret de to første hækken i kanon stil og resten af vejen gik det hele i fuld firspring...og pludselig stod hun på præmieskamlen med en flot broncemedalje om halsen! JUHUUUU!
Derefter var det Frejas tur til at løbe 60m. Hun fik virkelig løbet igennem og gik videre til finalen, ud af ca. 50 deltagere!!!. Her løb hun igen ind i en rigtig flot tid! Derefter skulle hun springe længdespring og her satte hun en rigtig flot PR.
Jakob kastede diskos, hvilket han klarede i god stil med egen diskos! Han blev ikke kyst af de andre drenge, selvom de var en del større og nok havde spist masser af havregryn til morgenmad! Den store gruppe af 12-13 års piger skulle derefter løbe 80m. Pernille Køhlert fik en rigtig god start og kom i mål i en rigtig god tid! Emma Sophie fik også løbet en rigtig flot tid, og Caroline fik sat en flot PR. Marie gjorde det igen rigtig godt og løb ind over målstegen i en god tid! For Hannah var det, det første stævne udendørs og hun klarede det også rigtig flot! Rose løb også en rigtig god tid, selvom hun ikke selv var særlig begejstret...men så var det godt at trænerne var det! Nina gik i finalen og blev desværre lige slået på målstegen, men fik en flot sølvmedalje om halsen!
Så var det endelig drengenes tur til at løbe 80m. Jacob og Victor løb begge i første heat, tilmeldt i nogle vilde tider (PR for 60m), så Spartanerne rystede i bukserne af skræk:-) De løb begge nogle flotte tider i det hurtigste heat! Derefter stod den på længdespring for de 12-13 årige piger. Der var 51 deltagere fordelt på 2 forskellige springgrave. Troels tog sig af den ene del der bestod af Hannah, Caroline og Pernille K., mens jeg tog mig af Nina, Marie og Emma Sophie.
Troels var en glad mand, da han kom fra længdespring fra den anden side af tribunen, så det betød af de seje FIF-piger igen havde lavet nogle gode resultater:-)
Pigerne på min side af tribunen klarede det også rigtig godt med nogle lange spring, selvom vi ikke har fået trænet så meget længde på det sidste. Nina fik igen en sølvmedalje om halsen, så hun smilede over hele femøren.
Freja fik til slut, løbet en rigtig hurtig 400m, mens Marie og Caroline løb nogle flotte tider på 600m!
Pernille Selck var den sidste der skulle "i ilden", men døjer desværre med en slem knæskade, så besluttede fornuftigt nok at lade vær med at løbe. Så vi trænere håber så meget af hun snart er klar igen til at kunne give den gas! Søndag morgen var det igen tid til en dejlig dag på Tårnby stadion, men denne dag med masser af dejlig solskin.
Ellen-Signe var den første der skulle i gang med længdespring. Hendes tilløb passede perfekt til planken og i hendes andet spring satte hun en flot PR!
Nina og Pernille Selck var samtidig i gang med kuglestød. Pernille gik ind og stødte meget tæt på PR, selvom hun havde problemer med knæet, så det var godt gået! Nina røg i finalen. Her fik hun styr på tilløbet og stødte nok til igen at få en sølvmedalje om halsen! RIGTIG FLOT!
Dernæst skulle Nina og Clara løbe 200m og Clara fik lagt rigtig godt fra land og kom ind i en rigtig god tid...også taget i betragtning af hun løb i flade sko, mens alle andre havde pigsko på! Nina kom i et hurtigt heat, og kom ind som nr 2, men desværre var der to piger i et andet heat, der lige havde løbet en smule hurtigere, men nr 4, i sådan en flot tid, er kun noget man kan være stolt af!
Ellen-Signe skulle støde kugle samtidig med, at hun skulle løbe 200m, men hun tog en 200m i rigtig god stil, selvom hun havde været rigtig nervøs! Ellen Signe debuteret med kuglestød og gik ind i ringen med god gejst og fik også stødt kuglen godt ud i fin stil! Når alt kommer til alt har weekenden, set fra trænernes briller, været fantastisk og I skal vide, at vi er så stolte af jer alle, ligemeget om I har fået en medalje om halsen, har sat PR eller bare har været med! Vi håber, at alle har fået "blod på tanden" til at deltage i sommerens mange stævner! De bedste hilsner fra Trænerne |